Pralka nie działa

1. Pralka nie wiruje
Przyczyna takiego zachowania jest różnoraka. Może to być zerwany pasek klinowy lub nawet uszkodzony silnik, pompa czy programator. Czasami jest to także banalne zatkanie się pompy.

2. Pralka nie grzeje wody
Zazwyczaj powodem niegrzania wody przez pralkę jest uszkodzona grzałka, choć bywa także, że winę ponosi programator, sterujący zachowaniem pralki.

3. Pralka nie odwirowuje
Jeśli Twoja pralka nie odwirowuje prania, na początku upewnij się, że jej nie przeciążasz. Przypominamy, że pralkę należy załadowywać do ¾ objętości bębna. Inną przyczyną takiego zachowania może być problem z odpompowywaniem wody, czyli zablokowany filrr wody lub zablokowana pompa wylewowa. Mogło także dojść do zerwania się paska zamachowego silnika lub uszkodzenia samego silnika.W najgorszych przypadkach jest to uszkodzony programator.

4. Pralka nie pobiera wody
Przyczyna może być prosta, jak zakręcony lub zepsuty zawór dopływowy czy uszkodzony czujni wody OWI, lecz może to być także uszkodzony hydrostat, blokada drzwi lub zablokowana pompa. W najgorszych przypadkach dochodzi do uszkodzenia silnika głównego lub pompy.

5. Pralka nie odprowadza wody
Czasami pralka nie spuszcza wody, ponieważ zapchany jest filtr pralki lub pompa. Mogło także dojść do zatkania się węża odpływowego, przez co pralka nie wylewa wody. Najgorszy scenariusz to oczywiście uszkodzenie się pompy lub programatora,

6. Pralka nie pobiera płynu do płukania
Tutaj wina może leżeć w zbyt słabym ciśnieniu wody, zatkanej dyszy dozownika, zatkanym zasobniku proszku lub rozregulowanym rozdzielaczem wody. Bywa, że uszkodzeniu ulega plastikowa część dozownika, przez co płyn spływa do prania przed rozpoczęciem cyklu. Ważne – dozowniki muszą być czyste, żeby poprawnie działały.

7. Pralka nie pobiera proszku
Przyczyny są podobne jak w przypadku, gdy urządzenie nie pobiera płynu do płukania lub prania, czyli za niskie ciśnienie wody, zatkana dysza dozownika, zatkany zasobnik proszku i rozregulowany rozdzielacz wody. Czasami chodzi też o zbyt słabej jakości proszek. Ważnym jest, by dozownik pozostawał czysty – tylko to zapewni mu poprawną pracę.

8. Pralka glośno pracuje
Uszkodzone łożyska bębna lub luźne amortyzatory, które również mogły się w konsekwencji zepsuć. Bywa, że przyczyną głośnej pracy pralki jest ciało obce w pralce, jak np. moneta, która znajduje się w bębnie lub poza nim. Czasem przyczyną jest uszkodzona czy zatkana pompa wylewowa pralki.

9. Pralka robi dziurki w ubraniach
Powodem pojawiania się dziurek w odzieży po praniu są elementy ciał obcych, pozostałych w bębnie. Może też chodzić o poluzowane mieszadła (zabieraki) lub nawet uszkodzone, które mogą haczyć o materiały i robić dziury w ubraniach.

Lodówka nie działa

1. Lodówka nie mrozi
Jest to typowy objaw dla uszkodzonego termostatu lub rozszczelnionego układu chłodniczego lodówki. Gdy lodówa nie chłodzi, w najgorszych przypadkach przyczyną może być uszkodzony agregat bądź moduł sterowania.

2. Lodówa nie wyłącza się
Zazwyczaj chodzi o rozregulowany termostat lub brak gazu w układzie chłodnicznym. Może to być także uszkodzona uszczelka, zmuszająca lodówkę do nieustannej pracy.

3. Lodówka nie włącza się
Jeżeli nie jest to uszkodzony przewód zasilający, to może to być zepsuty moduł sterujący lub agregat.

4. W lodówce znajduje się woda pod pojemnikiem
Przyczyną gromadzenia się wody na dnie lodówki jest zazwyczaj zatkany kanał skroplin. Upewnij się, że woda może przez niego swobodnie przepływać oraz że nie wkładasz do lodówki produktów bez przykrycia folią ochronną. Garnki z zupą, niedojedzone sałatki i surówki czy nawet luzem wrzucone warzywa wydzielają dużą ilość wilgoci, która osiada się na ściankach i spływa na dno lodówki, w konsekwencji zatykając kanał skroplin.

5. Brak światła w lodówce
Zazwyczaj chodzi tu o spaloną żarówkę, lecz przyczyną braku światła w lodówce może być także uszkodzony drzwiowy włącznik światła. Bywa, że chodzi o uszkodzony kontraston, umieszczony na obudowie lodówki, a uruchamiany magnesem drzwiowym.

6. Lodówka słabo chłodzi
Jeżeli lodówka nie chłodzi żywności, przyczyną jest zbyt mała ilość gazu w układzie chłodniczym lub przytkany układ chłodniczy. Może to być także wina uszkodzonej uszczelki drzwi lodówki lub niewydolnej sprężarki. Agregat, czyli sprężarka, z czasem może pogorszyć swoją wydajność.

Zmywarka nie myje

1. Zmywarka nie pobiera wody
Zwykle, gdy zmywarka nie pobiera wody, powodem jest uszkodzenie węża AquaStop, zaworu wody lub awaria pompy wylewowej. Bywa, że winę ponosi też zbyt małe ciśnienie wody lub zabrudzony czujnik optyczny.

2. Zmywarka nie pobiera tabletki
Przyczyną takiego zachowania jest uszkodzony dozownik lub nawet moduł główny zmywarki. Jest też kilka przyczyn banalnych, jak źle powieszony zapach do zmywarki, który nie pozwala na pełne otwarcie się zasobnika z tabletką. Może też chodzić o ramie płuczące, które mogło się zabrudzić i zatkać lub jest blokowane przez złe umieszczenie naczyń w zmywarce. Upewnij się, że wysokość talerzy i naczyń jest dopasowana do zmywarki.

3. Zmywarka nie rozpuszcza tabletki
Zazwyczaj usterka ta jest związana z uszkodzonym modułem głównym urządzenia lub dozownikiem, aczkolwiek może też chodzić o zabrudzone lub zablokowane ramiona płuczące.

4. Zmywarka nie domywa naczyń
Upewnij się, że nie przeładowujesz zmywarki, a także, że ma niezbędną do pracy chemię, w postaci soli zmiękczającej wodę, tabletki myjącej, proszku czy żelu oraz nabłyszczacza. Jeżeli to nie pomaga, zmień program myjący lub zmień rozmieszczenie naczyń w zmywarce. Wysokie warto stawiać bliżej środka, a bardzo zabrudzone warto przed włożeniem przepłukać, zwłaszcza z cząstek stałych jedzenia, bądź takich które szybko zaschną.

5. Zmywarka nie suszy
Powodem takiego stanu rzeczy jest uszkodzona grzałka, przeładowana zmywarka lub wklęsłe dna naczyń, na których gromadzi się woda. Naczynia takie nie nadają się do mycia w zmywarce.

6. Zmywarka nie grzeje wody
Zazwyczaj chodzi o uszkodzoną grzałkę zmywarki, lecz wina może leżeć także w awarii modułu sterującego lub czujnika NTC.

5. Zmywarka paruje bokami
Często zmywarki do zabudowy mają zbyt ciężkie fronty, co prowadzi do uszkodzeń i rozszczelnień uszczelki drzwi. Przyczyną może być również źle osadzona uszczelka drzwi.

Suszarka nie działa

1. Suszarka nie suszy
Jeżeli suszarka jest włączona do prądu, skraplacz wody opróżniony, filtr wyczyszczony z reszty materiałów, a suszarka nie startuje, powodu należy szukać w uszkodzonej grzałce, wentylatorze, zerwanym pasku lub uszkodzonym module.

2. Suszarka nie włącza się
Czasami suszarka nie włącza się, ponieważ ma uszkodzony moduł główny lub sterownik funkcji.

Mikrofalówka nie działa

1. Mikrofalówa nie podgrzewa
Przyczyną czemu mikrofalówka nie grzeje jest uszkodzony magnetron lub transformator. Mogą to być także mniejsze usterki jak: spalony bezpiecznik, uszkodzony kondensator czy zepsuta dioda. Czasami winę ponosi uszkodzony moduł urządzenia.

2. Nie działa wyświetlacz w mikrofalówce
Niestety, ale zazwyczaj jest to wina zepsutego programatora mikrofalówki lub modułu wyświetlacza.

3. Mikrofalówka nie obraca talerzem

Czasami nie kręci się talerz w mikrofalówce, ponieważ mogło dojść do uszkodzenia silniczka napędu talerza.

Piekarnik nie działa

1. Piekarnik nie grzeje
W piekarniku mogło dojść do uszkodzenia termostatu, programatora, zegara, spalenia się grzałki lub zepsucia sterownika funkcji.

2. Piekarnik nie dopieka
Czasami piekarnik nie dopieka lub nierówno piecze, ponieważ ma uszkodzoną grzałkę dolną, górną lub termoobiegu. Mogło dojść także do uszkodzenia silniku termoobiegu.

3. Piekarnik nie chce się wyłączyć
Podstawa to sprawdzenie, czy do piekarnika dochodzi zasilanie lub czy nie doszło do uszkodzenia głównego zabezpieczenia termicznego. Piekarnik nie wyłącza się także, ponieważ uszkodzony mógł zostać przełącznik funkcji lub nawet sam moduł.