Lodówka nie działa

1. Lodówka nie mrozi
Jest to typowy objaw dla uszkodzonego termostatu lub rozszczelnionego układu chłodniczego lodówki. Gdy lodówa nie chłodzi, w najgorszych przypadkach przyczyną może być uszkodzony agregat bądź moduł sterowania.

2. Lodówa nie wyłącza się
Zazwyczaj chodzi o rozregulowany termostat lub brak gazu w układzie chłodnicznym. Może to być także uszkodzona uszczelka, zmuszająca lodówkę do nieustannej pracy.

3. Lodówka nie włącza się
Jeżeli nie jest to uszkodzony przewód zasilający, to może to być zepsuty moduł sterujący lub agregat.

4. W lodówce znajduje się woda pod pojemnikiem
Przyczyną gromadzenia się wody na dnie lodówki jest zazwyczaj zatkany kanał skroplin. Upewnij się, że woda może przez niego swobodnie przepływać oraz że nie wkładasz do lodówki produktów bez przykrycia folią ochronną. Garnki z zupą, niedojedzone sałatki i surówki czy nawet luzem wrzucone warzywa wydzielają dużą ilość wilgoci, która osiada się na ściankach i spływa na dno lodówki, w konsekwencji zatykając kanał skroplin.

5. Brak światła w lodówce
Zazwyczaj chodzi tu o spaloną żarówkę, lecz przyczyną braku światła w lodówce może być także uszkodzony drzwiowy włącznik światła. Bywa, że chodzi o uszkodzony kontraston, umieszczony na obudowie lodówki, a uruchamiany magnesem drzwiowym.

6. Lodówka słabo chłodzi
Jeżeli lodówka nie chłodzi żywności, przyczyną jest zbyt mała ilość gazu w układzie chłodniczym lub przytkany układ chłodniczy. Może to być także wina uszkodzonej uszczelki drzwi lodówki lub niewydolnej sprężarki. Agregat, czyli sprężarka, z czasem może pogorszyć swoją wydajność.