Pralka nie działa

1. Pralka nie wiruje
Przyczyna takiego zachowania jest różnoraka. Może to być zerwany pasek klinowy lub nawet uszkodzony silnik, pompa czy programator. Czasami jest to także banalne zatkanie się pompy.

2. Pralka nie grzeje wody
Zazwyczaj powodem niegrzania wody przez pralkę jest uszkodzona grzałka, choć bywa także, że winę ponosi programator, sterujący zachowaniem pralki.

3. Pralka nie odwirowuje
Jeśli Twoja pralka nie odwirowuje prania, na początku upewnij się, że jej nie przeciążasz. Przypominamy, że pralkę należy załadowywać do ¾ objętości bębna. Inną przyczyną takiego zachowania może być problem z odpompowywaniem wody, czyli zablokowany filrr wody lub zablokowana pompa wylewowa. Mogło także dojść do zerwania się paska zamachowego silnika lub uszkodzenia samego silnika.W najgorszych przypadkach jest to uszkodzony programator.

4. Pralka nie pobiera wody
Przyczyna może być prosta, jak zakręcony lub zepsuty zawór dopływowy czy uszkodzony czujni wody OWI, lecz może to być także uszkodzony hydrostat, blokada drzwi lub zablokowana pompa. W najgorszych przypadkach dochodzi do uszkodzenia silnika głównego lub pompy.

5. Pralka nie odprowadza wody
Czasami pralka nie spuszcza wody, ponieważ zapchany jest filtr pralki lub pompa. Mogło także dojść do zatkania się węża odpływowego, przez co pralka nie wylewa wody. Najgorszy scenariusz to oczywiście uszkodzenie się pompy lub programatora,

6. Pralka nie pobiera płynu do płukania
Tutaj wina może leżeć w zbyt słabym ciśnieniu wody, zatkanej dyszy dozownika, zatkanym zasobniku proszku lub rozregulowanym rozdzielaczem wody. Bywa, że uszkodzeniu ulega plastikowa część dozownika, przez co płyn spływa do prania przed rozpoczęciem cyklu. Ważne – dozowniki muszą być czyste, żeby poprawnie działały.

7. Pralka nie pobiera proszku
Przyczyny są podobne jak w przypadku, gdy urządzenie nie pobiera płynu do płukania lub prania, czyli za niskie ciśnienie wody, zatkana dysza dozownika, zatkany zasobnik proszku i rozregulowany rozdzielacz wody. Czasami chodzi też o zbyt słabej jakości proszek. Ważnym jest, by dozownik pozostawał czysty – tylko to zapewni mu poprawną pracę.

8. Pralka glośno pracuje
Uszkodzone łożyska bębna lub luźne amortyzatory, które również mogły się w konsekwencji zepsuć. Bywa, że przyczyną głośnej pracy pralki jest ciało obce w pralce, jak np. moneta, która znajduje się w bębnie lub poza nim. Czasem przyczyną jest uszkodzona czy zatkana pompa wylewowa pralki.

9. Pralka robi dziurki w ubraniach
Powodem pojawiania się dziurek w odzieży po praniu są elementy ciał obcych, pozostałych w bębnie. Może też chodzić o poluzowane mieszadła (zabieraki) lub nawet uszkodzone, które mogą haczyć o materiały i robić dziury w ubraniach.