Zmywarka nie myje

1. Zmywarka nie pobiera wody
Zwykle, gdy zmywarka nie pobiera wody, powodem jest uszkodzenie węża AquaStop, zaworu wody lub awaria pompy wylewowej. Bywa, że winę ponosi też zbyt małe ciśnienie wody lub zabrudzony czujnik optyczny.

2. Zmywarka nie pobiera tabletki
Przyczyną takiego zachowania jest uszkodzony dozownik lub nawet moduł główny zmywarki. Jest też kilka przyczyn banalnych, jak źle powieszony zapach do zmywarki, który nie pozwala na pełne otwarcie się zasobnika z tabletką. Może też chodzić o ramie płuczące, które mogło się zabrudzić i zatkać lub jest blokowane przez złe umieszczenie naczyń w zmywarce. Upewnij się, że wysokość talerzy i naczyń jest dopasowana do zmywarki.

3. Zmywarka nie rozpuszcza tabletki
Zazwyczaj usterka ta jest związana z uszkodzonym modułem głównym urządzenia lub dozownikiem, aczkolwiek może też chodzić o zabrudzone lub zablokowane ramiona płuczące.

4. Zmywarka nie domywa naczyń
Upewnij się, że nie przeładowujesz zmywarki, a także, że ma niezbędną do pracy chemię, w postaci soli zmiękczającej wodę, tabletki myjącej, proszku czy żelu oraz nabłyszczacza. Jeżeli to nie pomaga, zmień program myjący lub zmień rozmieszczenie naczyń w zmywarce. Wysokie warto stawiać bliżej środka, a bardzo zabrudzone warto przed włożeniem przepłukać, zwłaszcza z cząstek stałych jedzenia, bądź takich które szybko zaschną.

5. Zmywarka nie suszy
Powodem takiego stanu rzeczy jest uszkodzona grzałka, przeładowana zmywarka lub wklęsłe dna naczyń, na których gromadzi się woda. Naczynia takie nie nadają się do mycia w zmywarce.

6. Zmywarka nie grzeje wody
Zazwyczaj chodzi o uszkodzoną grzałkę zmywarki, lecz wina może leżeć także w awarii modułu sterującego lub czujnika NTC.

5. Zmywarka paruje bokami
Często zmywarki do zabudowy mają zbyt ciężkie fronty, co prowadzi do uszkodzeń i rozszczelnień uszczelki drzwi. Przyczyną może być również źle osadzona uszczelka drzwi.